Intenzivní polární záře Jupitera přehřívá jeho horní atmosféru

Donedávna si vědci pokládali otázku, proč je horní atmosféra tohoto plynného obra tak horka, i když se nachází daleko od Slunce. Tato otázka je vědci také nazývána jako energetická krize Jupitera. Horní atmosféra Jupitera je totiž o stovky stupňů teplejší, než se očekávalo. Po desetiletích dlouhém hledání mohli vědci určit pravděpodobný zdroj tohoto neobvyklého tepla. Podle nové studie je na vině intenzivní polární záře planety. Vědci si tohoto nesouladu poprvé všimli před více než 40 lety. Od té doby vědci přišli s několika názory, kde by mohla vzniknout tepelná vzpruha horních vrstev atmosféry, včetně tlakových vln nebo gravitačních vln vytvořených turbulencemi níže v atmosféře. 
Vědci použili 10metrový dalekohled Keck II na vrcholu spící sopky Mauna Kea na Havaji k pozorování Jupitera každou jednu noc v letech 2016 a 2017. Konkrétně tým hledal infračervené emise, které prozrazují přítomnost kladně nabitých molekul vodíku (H3+). Tyto molekuly vznikají, když nabité částice slunečního větru, mimo jiné zdroje, narazí do atmosféry planety rychlostí stovky nebo tisíce kilometrů za sekundu, a tak vytvářejí polární záře.

Polární záře na Jupiteru

A právě jedna z nocí, 25. ledna 2017, kdy tým vědců vedený Jamesem O’Donoghue pozoroval dění na Jupiteru, byla obzvláště dobře načasovaná, protože Jupiter v té době zažíval silnou sluneční erupci. Kromě intenzivní polární záře data odhalila široký pás teplejších plynů ve středních zeměpisných šířkách než bylo doposud normou. Vědci ji interpretují jako vlnu tepla, která se valí na jih. ,,Bylo čistým štěstím, že jsme zachytili tuto potenciální událost šíření tepla,“ říká O\’Donoghue.
4. srpna 2021 tento tým oznámil, že hádanku vyřešili. O\’Donoghue řekl: ,,Zjistili jsme, že Jupiterova intenzivní polární záře, nejsilnější ve sluneční soustavě, je zodpovědná za zahřátí horní atmosféry celé planety na překvapivě vysoké teploty. Teplota horní atmosféry Jupitera, která obíhá průměrně ve vzdálenosti 778 milionů kilometrů od Slunce, by měla být zhruba –73 ° Celsia.“

Nová fakta o Jupiteru
V polárních oblastech Jupitera teploty v horních vrstvách atmosféry pravděpodobně vystoupí na zhruba 725 ° C. Ale v rovníkových zeměpisných šířkách tepelná mapa ukázala, že teplota klesá přibližně o polovinu. Toto vedlo k závěru, že polární záře této planety jsou zdrojem tepla v horních vrstvách atmosféry, a že vítr toto teplo rozptyluje do okolí. 

Author: