Kde bychom jenom my lidé byli, kdyby nebyly na světě peníze? To je otázka. Určitě bychom ale nebyli tam, kde jsme, protože naší dnešní úrovně by se bez existence peněz prostě dosáhnout nedalo. Ani náhodou.

Kdyby nebyly peníze, nemohl by si za ně samozřejmě nikdo z nás nic koupit. Což by bylo nepříjemné. A nejen, že by si nikdo nemohl nic koupit, ale také by nebylo, co si vydělávat, a tak by zřejmě výrazně poklesl počet pracovních příležitostí. Nebyl by tu důvod, aby dělal kdokoliv cokoliv pro kohokoliv, když by nebyla naděje, že za to takový výrobce dostane zaplaceno, nikdo by neposkytoval nikomu své služby, snad jedině s výjimkou případů, kdy by se tyto daly financovat v naturáliích. A o tom, jak by se z toho platily daně státu, respektive další odvody, už ani nemluvě. Odnést na berňák ode všeho kousek by bylo přece jenom divné a nepraktické.

cizí mince

A tak je dobře, že peníze na světě existují. I když je tu i tak s těmito svízel, a to proto, že i když peníze máme, v mnoha situacích je nemáme. Tedy peníze existují, ale někdy nám dojdou, ač si to nepřejeme. A to je pak nepříjemné zrovna tak, jako by tomu bylo u jejich naprosté neexistence. Ba je to možná ještě horší, protože se nám v takovém případě ledacos nabízí. Tady nám nabízejí to, tam ono. Stačí jenom zaplatit si za to. Na což ale právě nemáme, a tak nás podobná lákadla dráždí. A jediným řešením je nechat si zajít chuť nebo si na to jít vydělat, což nemusí být pro každého z nás právě to pravé.

egyptské peníze

Ale přesto si musíme přiznat, že můžeme-li si vybrat, zda peníze chceme nebo nechceme mít, tedy zda si jejich existenci přejeme nebo nepřejeme, jsme pro to, aby tu s námi peníze byly. A to aby nebyly pokud možno jenom všude kolem nás, ale i přímo v naší peněžence. Protože mít peníze znamená žít daleko lépe, než by bylo bez těchto myslitelné.

Mohlo by se vám také líbit: