Žádný slunečník nenahradí chladivý stín stromů nebo zastřešené terasy porostlé nějakou popínavou rostlinou. Výsadba na zahradě začíná malými stromky. Proto je lepší koupit hned větší kontejnerové, které mají alespoň tři až čtyři metry. Než začnou stromy stínit, můžeme využít i jiných rostlin. Popínavé rostliny rostou velice rychle, za jeden rok mohou vytvořit až čtyř metrové porosty. Na pergole zajistí stín hned druhý rok.

altán

Staré stromy nekácejte
Pokud upravujeme starší zahradu je, dobré si promyslet, které staré stromy nechat. Statné kmeny a malebné větve mají třeba staré hrušky a jabloně.  Staré stromy prořežeme a necháme na místě, dokud budou statně růst. Velké kmeny stromů mohou posloužit jako opora popínavým rostlinám. Stín poskytnou i altány, terasy, pergoly a zastřešené terasy.

Zastíněné dvorky
Staré zahrady a dvory mají situaci opačnou. Je v nich více stínu než slunce. Tady je na místě zaměřit se na stínomilné rostliny, kterým nebude vadit strávit většinu dne zakryté s menším dostatkem slunečního záření.

Kapradiny a keře jsou ideální do stínu
Kapradiny jsou nejčastější pro výsadbu na stinných místech. Kapradiny, netíky a sleziníky patří mezi ty nejznámější. Kupujte je vždy v zahradnictvích, nikdy je nevyrývejte v přírodě. Mezi stínomilné křoviny pak patří zimostráz, jedlovec kanadský, cesmína, tis červený a velice známý břečťan. Většina těchto rostlin, ale potřebuje alespoň minimum slunce, takže je stejně nikdy nemůžeme dát do úplné tmy.

terasa

Výsadba a pěstování.
Před výsadbou plochu zryjte už na podzim a zapracovat do ní hnojivo. Na jaře se upraví povrch a struktura. Pozor na výsadbu rostlin pod stromy. Břízy extrémně vysušují půdu a bude potřeba hodně často vysazené rostliny zalévat. Suchý stín je extrémní lokalita vydrží jí jen minimum rostlin.

Pravidla pro výsadbu
Pozor na to jak blízko k sobě budete rostliny vysazovat. Například zimostráz má hustou spleť kořínků blízko povrchu a boj o vodu s jinou rostlinou by nejspíš nepřežil. Nic nevysazujeme ani pod starší typy šeříků mají také hustý kořenový systém. Akáty a jiné jim podobné rostliny vylučují do půdy jedovaté výměšky. Trvalky nikdy nesázíme do blízkosti keřů. Vždy berte v potaz konečný vzrůst vysazovaných rostlin a přizpůsobte jim volnost růstu. 

Mohlo by se vám také líbit: