Betonové ploty se dnes staví na mnoha místech, je to cenově přijatelné řešení, s výjimečně dlouhou životností a s výhodami, které poskytují všechny zděné stavby. Jste chráněni před pohledy zvenčí a před povětrnostními vlivy, případně před pouličním hlukem.

popínavá rostlina na zdi

Neobvyklá řešení oplocení

Vyzkoušejte kaskádu – jako zajímavé řešení se ukázaly některé realizace betonových plotů Olomouc https://www.montazmpc.cz/betonove-ploty-olomouc/, které byly vystavěny do podoby mírné kaskády. Tu lze vytvořit i na rovném terénu zapouštěním desek pod úroveň země, s výškou sloupků, které se mezi jednotlivými poli liší jen o několik centimetrů. Zahrada tak získá dojem mírného svahu, před plotem mohou být vysázeny okrasné keře a celá scenérie získá působivý ráz.

Oddělte nevzhledné kouty – hradbu z betonových desek nemusíte mít podél celého pozemku, stačí jimi pouze oddělit prostory, které nechcete neustále sledovat, jako jsou okolní užitkové části zahrady, různé kůlny a přístřešky, výběhy pro zvířata nebo sousedské stavby „nalepené“ na hranici vašeho pozemku. Výhodou jednotlivých desek jsou jejich rozměry, každá z nich (o obvyklé délce 200 cm) je široká pouhých 50 cm a takto lze vytvářet různé variabilní možnosti. Může to být jen nízký plůtek ve formě soklu, ohraničující např. kompost, nebo naopak může být vyšší než lidská postava.

rostliny na zdi

Zaoblené rohy – někteří zastánci Feng-shui tvrdí, že pravý úhel blokuje proudění energie, a proto jej osazují velkými vzrostlými rostlinami, případně do něj umístí vhodný nábytek. Koncepce zahrady může získat i tím, že roh zahrady přepažíte sloupky s betonovými deskami tak, aby se pravý úhel zalomil na několik tupých úhlů. Sice tím ztratíte několik čtverečních decimetrů plochy, ale bude tu lépe proudit energie nejen mezi vámi (lidmi), ale i mezi zvířaty a rostlinami. Stavby, které se opírají o tyto nauky, můžete vidět v České republice na mnoha místech, jednou z těch nejznámějších je např. horský hotel Ještěd, některé větrné mlýny, pyramidy a další stavby v podobném duchu.

Mohlo by se vám také líbit: