Vzpomeňte na začátky

Vzpomenete si, když jste nastoupili do vaší první práce a netrpělivě jste očekávali svou první pořádnou výplatu? Přemýšleli jste, co s ní uděláte, co si koupíte, protože ta první se přeci musí utratit. A najednou jste měli tolik svých vlastních peněz. Kdybyste dál bydleli u rodičů, pravděpodobně byste ji mohli celou vždy utratit za své potřeby, ale nejspíš jste se buď odstěhovali, nebo jste sice zůstali bydlet doma, ale museli jste se začít finančně podílet na chodu domácnosti.

spoření

To bylo najednou uvědomění, kolik všechno stojí. Nájem, zálohy na energie, jídlo, doprava a z výplaty toho moc nezbylo. Začaly starosti a vy jste už jen vzpomínali na bezstarostný život dítěte či studenta.

Myslet na budoucnost

Pokud vaši rodiče měli nějaké prostředky navíc a měli určité povědomí o finanční gramotnosti, něco vám naspořili. Do začátku. Abyste mohli složit kauci na byt nebo si pořídit vybavení. Každá koruna se do začátku hodí. Možná vám našetřili peníze díky státní podpoře na stavebním spoření moneyworld.cz, nebo vám prostě dávali pravidelně peníze do obálky. Tak jako tak, mladému člověku se peníze hodí. A pokud vyděláváte v práci pěkné peníze a kauci či vybavení si zaplatíte sami, peníze ze spoření můžete nechat dál vydělávat buď opět díky stavebnímu spoření, nebo díky investicím. Myslete na to, že jednou se vám naspořené peníze hodí. Ať už na cestování nebo pro rodinu.

správná_investice

Pokud se bojíte, že nebudete moct několik let na své peníze sáhnout, řešením je spořicí účet, ovšem nevydělá vám tolik, jako stavební spoření či investování. Ohledně investic musíte ale počítat s tím, že vaše peníze už zpět nedostanete. Na druhou stranu, pokud se investice podaří, vydělá vám nemálo peněz.

Sklízení úrody

S investováním či spořením by měl člověk začít co nejdříve. Ovšem někdy si lidé neuvědomují, jak je důležité myslet na svou budoucnost ohledně financí. Rozbije se vám auto, lednice nebo pračka a budete najednou potřebovat rychle peníze. Sice to můžete řešit splátkami či půjčkou, ale výhodnější je určitě mít nějaké peníze stranou. A na mateřské se vám také hodí.

Mohlo by se vám také líbit: