Když už se stane, že se do našich končin, a tím pádem i do našich zahrádek a zahrad dostaví poměrně teplá zima, můžeme přesto toto období využít.  Tato doba je totiž ideální pro stříhání ovocných stromů a živých plotů. Zaměřujeme-li se na ovocné stromy, pak pro jejich střih preferujte dny kvetení a plodů. Tato doba je také nejvhodnější pro řezání jehličnanových větví pro adventní a vánoční dekorace, ale i stromečky, protože nadcházejí Vánoční svátky. Jsou-li vánoční stromky řezány v květových dnech, dlouho si zachovávají svoji krásnou vůni jehličí.

Větev

Hned brzy zjara, jakmile nám na zahradě začínají rostliny růst, může se stát, pokud je poměrně vlhké počasí, že nám naše rostlinstvo napadnou rozličné druhy hub a plísní. Je známo, že v přírodě má houba, či plíseň, za úkol rozpad umírajícího života. Vyskytuje se v kulturních, pěstovaných rostlinách, pokud je v nezralém kompostu, kterým byla rostlina pohnojena, anebo jsou-li v půdě nekompostované látky živočišného původu, jako například rohovinové a kostní třísky, a podobné věci.  Zrovna tak ale může být na rostlinách plíseň, pokud byla semena, ze kterých rostliny vyrůstají, sklízena v nepříznivých vesmírných konstelacích.

Zalévání

Podle R. Steinera, zakladatele bio-dynamického zemědělství, plísně vznikají, když se měsíční síly na Zemi stanou příliš silnými. V tomto případě je možné na rostliny biologicky a ekologicky aplikovat odvar z přesličky rolní.  Nejprve přesličku rolní krátce povařit, a s vychladlým odvarem postříkat půdu, na které jsou napadené rostliny. Tím se houba, nebo plíseň, dostane z rostliny zpátky do půdy, kam patří. Rovněž můžeme přispět ke zdraví našich rostlin, pokud na listy nastříkáme kopřivový odvar.  Zrovna tak kontrolujeme dobré odvodňování pozemku. Potom vymizí i houby. Další alternativou, jak zabránit vzniku plísní na rostlinách, jsou kvalitní biologické zeleninové přípravky, jejichž účinek je úžasný.

Mohlo by se vám také líbit: