Ke každému domu neodmyslitelně patří zahrada a krásný slunný den přímo vybízí k zahrádkaření. Každoroční boj s počasím, škůdci a leckdy i nenechavými sousedy právě začíná.

Vždyť večerní posezení na dokonale upravené a oku lahodící zahradě je k nezaplacení. Ale abyste jste se mohli bezstarostně kochat výsledkem svého úsilí, je k tomu cesta dlouhá a trnitá. Zahrada, ta by rozhodně měla být vizitkou nejen domu, ale především vás samotných. A inspiracích a prostředků na dokonale upravený prostor kolem vašeho domu je bezpočet. Je to ale především o práci a každý majitel domu se zahradou o tom ví své.

práce na zahradě

I já jsem podlehl jarnímu šílenství na zahradě a rozhodl jsem se vybudovat fóliovník. Ušlechtilá myšlenka a nutno přiznat, že nápad to byl spíše mé ženy. Projekt 4m dlouhý, 2m široký a 2m vysoké stavby mohl započít. S nadšením jsme se pustili do práce a elánu a odhodlání jsme měli na rozdávání. Nebudu zde podrobně popisovat všechny záludnosti a překážky, které jsme museli zdolat. Spíše mě to přivedlo k zamyšlení a poznání, že odbornou práci má opravdu dělat odborník a především, že ze starých a nevyhovujících materiálů nové opravdu neuděláš! Nakonec po přehodnocení našeho projektu a nákupu vhodných materiálů se dílo zdařilo, i když se drobně liší od původního projektu.

Pochopitelně nutný úklid a úprava terénu po zimě je zcela zásadní pro další úspěšné pěstování a úpravu záhonků. Ruku v ruce s úklidem je kontrola zahradnického náčiní. Drobné opravy, které jste plánovali udělat přes zimu a nedošlo na ně, se teď přihlásí s daleko větší naléhavostí. Výsev poctivé domácí zeleniny zvládla raději moje žena a do úhledných řádků s pečlivostí sobě vlastní, s láskou vkládala zárodky budoucích pochutin. Jen se obávám, že naše úsilí opět ocení nejvíce zahradní škůdci a vítězné tažení slimáků bude opět slavit úspěch, ale o to tu ani tak nejde.

dům a zahrada

Musí vás to především bavit a aktivním odpočinkem právě při práci na svém domě a zahradě získáte daleko víc, než jen pár rajčat a mrkví. Pochvalné poplácání po ramenou od vašich přátel, při venkovním grilování či společné sklence vína s vaši partnerkou vám dodá opravdový pocit domova.

Mohlo by se vám také líbit: