Jak vypadají – princip rolet den a noc je velmi jednoduchý, jedná se o dvě řady textilií umístěné za sebou v krátké vzdálenosti. Jsou navinuty na otočných bubnech a jejich pohyb se ovládá řetízky, podobně jako náklon lamel hliníkových žaluzií. Rozdíl mezi žaluziemi je však v tom, že látky jsou celistvé a tvoří je střídavě široké pruhy průsvitné a neprůsvitné, které se při pohybu obou látek navzájem různě překrývají. Tím vzniká zajímavý efekt zastínění, mnohem příjemnější než při zakrytí okna žaluziemi.

rolety den a noc

Dvě funkce v jedné – rolety den a noc jsou praktické a zároveň velmi působivé z estetického hlediska. Mohou tak vytvořit skutečnou ozdobu v domácnosti a tím pádem v oknech či dveřích nahradit záclony nebo závěsy. Jejich krása spočívá právě v šíři zmiňovaných pruhů látky, kdyby byly proužky užší, podobně jako hliníkové lamely, byl by efekt příliš bizarní, nápadný a vytvářel by dojem neútulnosti. Podstatnou výhodou tohoto řešení je i to, že lze látku vyrobit v mnohem více barevných a vzorových variacích, což u eloxovaného či stříkaného hliníku není možné. Na druhou stranu se ovšem musíte dobře rozhodnout, jakým barvám dáte přednost, a to bude obtížnější úkol, než při výběru klasických žaluzií.

zastínění pokoje

Jak se instalují – neuvěřitelně jednoduše. Buď se pouze zavěsí za okenní rám, anebo se umístí do speciálních příchytek či držáků. Držáky se montují přímo do horního rámu okna, takže odpadá vrtání příklepovou vrtačkou do zdi, ovšem je samozřejmě možné zavěsit kazetu s roletou kamkoli jinam, např. před vstupní dveře na terasu, před bytové okno, před okno u kuchyňské linky nebo v koupelně, před balkonové okno s dveřmi, a to v různých délkách a šířkách. Pokud se nejedná o závěsné rolety na jednotlivá okenní křídla, je vždy vhodné alespoň konzultovat jejich montáž s odborníky, případně ji přímo nechat provést spolu se zasvěcením ohledně jejich ovládání.

Mohlo by se vám také líbit: